Tuesday, March 20, 2012

NHBCO All-State Teams 2011-2012

Here are your 2011-2012 boys and girls basketball all-state teams, as voted on by the NHBCO. The teams were announced at the Granite Games on Sunday at NHTI. Included are the all-state teams, Player of the Year and Coach of the Year for all 4 divisions.

NH BASKETBALL COACHES ORGANIZATION
ALL STATE BASKETBALL TEAM 2011-2012

DIVISION I BOYS

COACH OF THE YEAR: ROB MCLAUGHLIN, SALEM HIGH SCHOOL

PLAYER OF THE YEAR: TYLER GENDRON, MERRIMACK HIGH SCHOOL


FIRST TEAM:

Ryan Gauthier North SR G
Chris Light Pinkerton SR G/F
Jonathan Klecan Salem SR G
Tyler Gendron Merrimack SR F
Ben Slepian Salem SR G
Anthony Muccioli South SR G

SECOND TEAM

Troy Pelletier Central JR G
Dominic Paradis Spaulding JR F
Carmen Giampetruzzi Trinity SO G
Alex Patrikis Pinkerton SR C
Matt Barr Exeter JR G
Aaron Martin West SR F

HONORABLE MENTION

Joe McCarthy Bishop Guertin SR F
Sean Dunn Alvirne SR G
Logan Kesty Bishop Guertin SR G
Kaleb Marquis Concord JR G
Eric Gendron Merrimack SO F
Javon Williams North SR G
Mabor Gabriel Trinity JR F
Dimitri Floras Merrimack JR G
Tony Beaulieu Alvirne SR G
Mike LeBlanc Dover JR F
Gabe LaCount Central SR G


DIVISION II BOYS

COACH OF THE YEAR: TIM WINSLOW, HANOVER HIGH SCHOOL

PLAYER OF THE YEAR: KAMAHL WALKER, PORTSMOUTH HIGH SCHOOL


FIRST TEAM

Kamahl Walker Portsmouth SR
Brandon Len Souhegan JR
Dan Gorman Hanover SR
Pat Welch Pembroke SO
David Hampton Lebanon JR
Rene Maher Pembroke JR

SECOND TEAM

Trevor Fahmy Bedford SR
Derek Defranzo Pelham SR
Connor Shaw Goffstown SR
Billy Lane Portsmouth SR
Justin Abbott Merrimack Valley SR
Darren Doyon Coe Brown Northwood Academy SR

HONORABLE MENTION

Shawn McKenna Souhegan SR
Kohl Meyers Kingswood SR
Cyrus Rothwell-Ferraris Hanover JR
Matt Persons Pembroke JR
Mark Davidson Lebanon SR
James Wilson Hollis SR
Jordan Bell Brady FR
Trevor Glassman Bedford SR
Dylan Thomas Brady SR
Andrew Kahr St. Thomas SR
Nick Lloyd John Stark JR


DIVISION III BOYS


COACH OF THE YEAR: LORNE LUCAS, Somersworth High School

PLAYER OF THE YEAR: CURTIS ARSENAULT, Berlin High School

FIRST TEAM

Curtis Arsenault Berlin SR F 6’2
Devin Springfield Conant JR F 6’3
Frankie Beane Hopkinton SR G 5’10
Cameron Blewitt Stevens SR F 6’3
Zach Drouin Prospect Mountain SR G 6’1
Ethan Dickerson Mascoma SR G 6’0

SECOND TEAM

Joe Morin Raymond SR G 5’10
Jake Carlson Conant JR G 6’0
Matt Robbins Somersworth SR C 6’5
Jake Drouin Berlin SR G 5’8
Max Gouvia Campbell JR G 5’11
Sam Aldrich Berlin SR F 6’3

HONORABLE MENTION

Jordan Richard Raymond JR G 6’1
Jeremy Dognies Somersworth SR G 5’11
Brian Pickowicz Franklin SR F 6’2
Jay White Hopkinton SR F 6’1
Jesiah Wade Campbell SO G 5’10
Ryan O’Connor Newfound SR F 6’3
John Houston Campbell SR F 6’2
Tyler Weinstein Hillsboro-Deering SR G 6’0
Ronny Bean Gilford SR G 6’0
Derek Jeffery Farmington SR C 6’5
Billy Brooks Stevens JR G 6’1


DIVISION IV BOYS

COACH OF THE YEAR: ROB BRADLEY, The DERRYFIELD SCHOOL

PLAYER OF THE YEAR: MARCUS SWEDBERG, MOULTONBOROUGH ACADEMY


FIRST TEAM

Marcus Swedberg Moultonborough SR F
Sam Brammer Littleton SR F
Donoven Emerson Pittsfield SR F
Nathan Smith Groveton SR C
Gus Davis Derryfield SR G
Christian Hawkins Newmarket JR G

SECOND TEAM

Frank Stanley Epping JR F
Nick Peters Concord Christian JR F
Chad Knighton Lisbon SO G
Dylan Leach Colebrook JR F
Allen Komisarek Profile SR F
Hunter Lambertson Gorham JR G

HONORABLE MENTION

Nick Whipple Littleton JR G
Troy Fowler Sunapee SR F
Christian Filion Newmarket SR G
Brian Brewster Sunapee SR G
Mitch Green Derryfield JR F
Drew Swedberg Moultonborough JR G
Mitch Colizzi Portsmouth Christian SR G
Ryan Perras Pittsfield SR G
Travis Chase Pittsfield JR F
Tyler Rothery Nute SR F


DIVISION I GIRLS


COACH OF THE YEAR: JOHN FAGULA, LONDONDERRY HIGH SCHOOL

PLAYER OF THE YEAR: JUNIOR MEAGAN GREEN, BISHOP GUERTIN HIGH SCHOOL


FIRST TEAM

Meagan GREEN Bishop Guertin JR F 6’0
Kirsten O’NEIL Winnacunnet SR G 5’6
Aliza SIMPSON Londonderry SO G 5’8
Ashley CLOUGH Keene SR G/F 5’9
Amra ELEZOVIC Memorial SR G/F 5’11
Katelyn ROESER North SR G 5’8

SECOND TEAM

Lia NAWN Trinity SR G 5’8
Carly GOULD Winnacunnet JR F 5’11
Jamie SHERBURNE Bishop Guertin SO G 5’7
Anna SULLIVAN Winnacunnet SR G 5’8
Sandi PURCELL Alvirne SO G 5’2
Allie MAHAN Dover SR G 5’6

HONORABLE MENTION

Samantha BRESLIN Pinkerton JR G 5’7
Allie HARTFORD Memorial JR G 5’3
Emily ROSE Timberlane SR F 5’10
Kathrine COLE Merrimack JR G 5’9
Jaime KING Londonderry SO G 5’7
Nicole HAYNER Bishop Guertin JR F 5’10
Emily BOOTS North SR F 5’11
Ashley GIAMPETRUZZI Central SR G 5‘7
Avaianna MORRISON Winnacunnet SR G 5’6
Kayla STACY Pinkerton SO G 5’5
Mariah BONNEAU Pinkerton SR F 6’0


NH BASKETBALL COACHES ORGANIZATION
ALL STATE BASKETBALL TEAM 2011-2012

DIVISION I GIRLS


COACH OF THE YEAR: TIM KEHOE, LEBANON HIGH SCHOOL
PLAYER OF THE YEAR: SENIOR JANE WHITE, SOUHEGAN HIGH SCHOOL
FIRST TEAM
Jane White Souhegan SR G 5’ 4
Moriah Morton Lebanon JR G 5’ 7
Meredith Grady Coe-Brown SR G 5’10
Katie Stopera Hollis/Brookline SR G 5’ 7
Kelsey Berry Hollis/Brookline SR G 5’ 7
Kerry White Windham SR F 5’11
SECOND TEAM
Markey Flewelling Portsmouth SR G 5’ 7
Colleen Taylor Lebanon SR F 5’ 9
Allura LeBlanc Coe-Brown SR C 5’10
Tori Forrest Souhegan SR C 6’0
Haley Driscoll Bedford SO F 5’10
Dina Pitsas Milford JR G 5’ 8
HONORABLE MENTION
Cassidy John Merrimack Valley SR G 5’ 7
Brittney Page Kearsarge SR G 5’ 9
Kate Gautier Hanover SR F 5’11
Clairee Putnam Windham SO G 5’ 7
Riley Maynard Oyster River SR G 5’ 8
Bernadette Connors Windham JR G 5’ 9
Olivia Gillis Hollis/Brookline SR G 5’ 7
Kayla Sullivan Plymouth SR G 5’ 7
Rachel Collins Bedford SO G 5’ 7
Gretchen Anderson St. Thomas SR G 5’ 8


DIVISION III GIRLS


COACH OF THE YEAR: GARY NOYES, FARMINGTON HIGH SCHOOL

PLAYER OF THE YEAR: SENIOR BECCA ARNONE, CAMPBELL HIGH SCHOOL

FIRST TEAM

Becca Arnone Campbell F 12
Lindsey Nerbonne Bow G 11
Elizabeth Pettis Campbell G 12
Jordan Phinney Newfound F 12
Bryanna Bennett White Mountain F/C 12
Rachel Hill Somerworth G 11

SECOND TEAM

Jenn Allen Fall Mountain G 12
Jessica Zabielski Fall Mountain G 12
Jill Chergey Bow F 12
Shelby Clement Farmington F 12
Abby Kaplan Franklin G 12
Mikaela Guertin Belmont G 12

HONORABLE MENTION

Richelle Dole Stevens G 12
Amy Brock Mascoma F 12
Amber Plummer Newfound F 10
Emily McArthur Newfound G 12
Hannah Neild Campbell G 9
Nikki Debalsi Mascoma F/C 12
Molly Dietrich Gilford G 11
Teresa DiTommaso Conant F 11
Mackenzie Burdick Winnisquam G 12
Katie Kingsbury Hillsboro-Deering G 12


DIVISION IV GIRLS


COACH OF THE YEAR:STEVE LANGEVIN, PITTSFIELD HIGH SCHOOL

PLAYER OF THE YEAR: SENIOR BETHANY KALLIEL, THE DERRYFIELD SCHOOL

FIRST TEAM
Bethany Kalliel Derryfield 12 G/F 5’ 9
Alyssa Keefe Littleton 12 F 5’ 10
Julia Winn Littleton 12 G 5’ 8
Colleen Corliss Pittsfield 12 F/C 5’ 11
Liza Bourdon Sunapee 12 F 5’ 7
Makenna Burke Groveton 11 G/F 5’ 8

SECOND TEAM

Taylor Glidden Littleton 12 G/F 5’ 10
Hannah Comeau Derryfield 10 G 5’ 6
Bekah Adams Pittsfield 11 G/F 5’ 6
Skylar Bonnette Hinsdale 10 G 5’ 3
Erika Waterman Sunapee 10 G 5’ 7
Josee Brunault Colebrook 11 G 5’ 1

HONORABLE MENTION
Jill Fifield Lisbon 12 F/C 5’ 7
Annaliese Schmidt Newmarket 11 F/C 5’ 5
Corrina Kinder Woodsville 12 G 5’ 7
Brittany Potter Derryfield 12 F 5’ 9
Jen Tyrell Pittsfield 12 G 4’ 10
Allison Scott Hinsdale 10 G 5’ 5
Lexi Welch Moultonboro 11 G 5’ 5
Sami Bosquet Wilton 10 G 5’ 4
Tiarra Beatrice Woodsville 11 G 5’ 5
Sara Struzo Epping 12 G 5’ 6

No comments:

Post a Comment